Σε πρόγραμμα του EIT Food δύο σπουδαστές του Perrotis College
19. 12. 2020

Σε πρόγραμμα του EIT (European Institute of Innovation & Technology) Food συμμετείχαν - κατόπιν αξιολόγησης - δύο σπουδαστές του Perrotis College. Πρόκειται για τον δευτεροετή του προγράμματος "Ανάπτυξη Νέων Προϊόντων και Επιχειρήσεων στον Τομέα των Τροφίμων", Κωνσταντίνο Φωτιάδη και την απόφοιτη του μεταπτυχιακού προγράμματος "Μάρκετινγκ στον Αγροδιατροφικό Τομέα", Έλενα Μαρκάτου, η ομάδα της οποίας κέρδισε τη δεύτερη θέση στο διαγωνισμό δημιουργίας νέων προϊόντων.

Το καινοτόμο πρόγραμμα EIT Food Warsaw 2020 MAKEit Fruit & Veg MAKEathon, αφορά στην ανάπτυξη ιδεών και προϊόντων με στόχο την ενίσχυση της κατανάλωσης φρούτων και λαχανικών. Στο πρόγραμμα, το οποίο πραγματοποιήθηκε 21, 21 και 26 Νοεμβρίου στη Βαρσοβία, συμμετείχαν μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές, ερευνητές, στελέχη επιχειρήσεων και stake holders από μεγάλα ιδρύματα και εταιρείες της Ευρώπης.