Εκδήλωση για το μέλλον και την κατάσταση της Ε.Ε. από το Europe Direct Κεντρικής Μακεδονίας
15. 09. 2022

Οι προτεραιότητες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη νέα χρονιά, όπως αυτές παρουσιάστηκαν από την πρόεδρο της Κομισιόν Ούρσουλα Φον Ντερ Λάιεν στην ετήσια ομιλία της στο ευρωκοινοβούλιο, συζητήθηκαν σε εκδήλωση του Europe Direct Κεντρικής Μακεδονίας (με φορέα υποδοχής το Perrotis College) και της Έδρας του Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου και Πολιτισμού του ΑΠΘ Jean Monnet.

Πραγματοποιήθηκε στο περίπτερο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην 86η ΔΕΘ, με ομιλητές την καθηγήτρια Νομικής Σχολής του ΑΠΘ, Λίνα Παπαδοπούλου και τον καθηγητή Πολιτικής Επιστήμης του πανεπιστημίου Μακεδονίας, Νίκου Μαραντζίδη. Συμμετείχαν δεκάδες πολίτες, οι οποίοι κατέθεσαν ερωτήσεις, αναπτύσσοντας έναν εποικοδομητικό διάλογο γύρω από τα καίρια ζητήματα που έθιξε η πρόεδρος της Κομισιόν σχετικά με την εισβολή στην Ουκρανία, την ενεργειακή και κλιματική κρίση και την οικονομία.