Σε έργο με επίκεντρο την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα το Perrotis College
14. 09. 2022

Στο έργο «The Interdisciplinary HEI Entrepreneurship Fostering Program (INTERHEI)», συμμετέχει το Perrotis College. Στόχος του έργου είναι η αντιμετώπιση των σύγχρονων προκλήσεων μέσω της αξιοποίησης υπάρχουσας καινοτομίας και επιχειρηματικής γνώσης όλων των εταίρων και των πόρων του HEInnovate για την τόνωση της βιώσιμης καινοτομίας και της επιχειρηματικότητας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σε όλη την Ευρώπη.

Θα χρηματοδοτηθεί από την Πρωτοβουλία Ανώτατης Εκπαίδευσης του EIT: Δημιουργία Ικανοτήτων Καινοτομίας για την Ανώτατη Εκπαίδευση. Η πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου Καινοτομίας και Τεχνολογίας (EIT) στοχεύει στην ενίσχυση της επιχειρηματικής ικανότητας και καινοτομίας των ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη την Ευρώπη.

Στο πλαίσιο του έργου τα στελέχη του PerrotisCollegeθα συνεργαστούν με επιστήμονες από:

• Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας, (Πολωνία – συντονιστής)
  • Πανεπιστήμιο του Μαρμαρά (Τουρκία)
  • Πανεπιστήμιο Loyola (Ισπανία)
  • Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Lotz (Πολωνία)
  • Ινστιτούτο Future Food (Ιταλία)
  • Ινστιτούτο Τεχνολογίας Τροφίμων (Σερβία)
  • Συμβούλιο Επιστημονικής και Τεχνολογικής Έρευνας (Τουρκία)