Μαθητές του Κολλεγίου Αθηνών στο Perrotis College
01. 02. 2023

Στο πλαίσιο της συνεργασίας τους, το PerrotisCollegeυποδέχθηκε στις εγκαταστάσεις του 50 μαθητές των περιβαλλοντικών ομίλων των Λυκείων του Κολλεγίου Αθηνών.

Κατά την τριήμερη παραμονή τους, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βιώσιμες πρακτικές στη γεωργία (με τη επίδειξη και χρήση drones), να παρατηρήσουν συγκομιδή ελιάς και παραγωγή ελαιολάδου, να ανακαλύψουν με ποιον τρόπο παρασκευάζονται καλλυντικά προϊόντα με βάση το ελαιόλαδο, να δουν μετρήσεις αερίων ρύπων και αερίων του θερμοκηπίου, καθώς και να παρατηρήσουν μεθόδους και πρακτικές καταπολέμησης της κλιματικής κρίσης.