Στο Perrotis College 20 φοιτητές από ΗΠΑ στο πλαίσιο του Study Abroad
06. 03. 2023

Προωθώντας τη διαπανεπιστημιακή συνεργασία, το Perrotis College και το γραφείο Study Abroad υποδέχθηκαν 20 φοιτητές πανεπιστήμιων των Η.Π.Α.. Οι φοιτητές λαμβάνουν ακαδημαϊκές μονάδες (credits) για τις εργασίες τους, τις οποίες μεταφέρουν στα πανεπιστημιακά ιδρύματα από τα οποία προέρχονται. Όλα τα projects έχουν σχεδιασθεί και επιβλέπονται από καθηγητές του Perrotis College με στόχο τη διερεύνηση πρακτικών θεμάτων για κάθε ειδικότητα και τη μεγιστοποίηση της  ακαδημαϊκής εμπειρίας των φοιτητών.

Συγκεκριμένα οι: Hannah Even (Iowa State University), Shafer Helms (Iowa State University), Leah Hoefert (University of Illinois), Carlie Mettler (University of Illinois), Jennifer Girard (University of Illinois), Ava Ralston (Purdue University), Owen Jenks (Iowa State University), Ashley Althaus (Iowa State University), Michael Kaufman (UARK), Jacob Bockman (Iowa State University), Abby Feldpausch (Iowa State University), Julia Warden (Iowa State University), Kody Koberg(Iowa State University), Jacob Nelson (Iowa State University), Drew Staudt (Iowa State University), Jack Campbell (Iowa State University), Devin Devore (Iowa State University), Cole Slark (Iowa State University), Ava Walsh (SUNY College of Environmental Science and Forestry) καιAmelia Nelson (University of Illinois) κάθονται στα θρανία και μπαίνουν στα εργαστήρια του Perrotis College, συνεργαζόμενοι με σπουδαστέςτου.

Επέλεξαν το Perrotis College, για τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου, προκειμένου να διευρύνουν το πλαίσιο της εκπαίδευσής τους, να έρθουν σε άμεση επαφή με τον αγροδιατροφικό τομέα στην Ελλάδα και να συνδυάσουν τη θεωρία με την πράξη εκτός των Η.Π.Α., σε διεθνές περιβάλλον. Δηλώνουν τόσο δικαιωμένοι από την επιλογή τους, όσο και εντυπωσιασμένοι από τις εγκαταστάσεις του Perrotis College και του campus. Χαρακτηρίζουν «εξαιρετικό» το προσωπικό του Ιδρύματος, το οποίο βρίσκεται πάντα στη διάθεσή τους, ενώ στέκονται ιδιαίτερα στον βιωματικό τρόπο μάθησης του Perrotis College. Θεωρούν εντυπωσιακό το γεγονός ότι όλα τα μαθήματα έχουν εργαστήρια και δεν γίνονται μόνο σε θεωρητικό επίπεδο, ενώ όπως είπαν πρόκειται για την πιο… προσωπική εκπαίδευση που έχουν λάβει.